A nádtetős épületeket szinte kiszorították a cseréptetős házak. Mindkettő tetőfedésnek vannak pozitív és kevésbé előnyös tulajdonságai.

A nádazás hagyománya régebbre nyúlik vissza, mint ahogy a cserépfedés megjelent volna. A nádtető érdemeit jól mutatja, hogy a modern anyagok és technológiák megjelenése és elterjedése sem tudta teljesen háttérbe szorítani.

Miért lehet jó döntés a cserép fedés?

A cserép elterjedt alapanyaga a kerámia, de készülhet betonból vagy fémből is. Ezek mind kemény, masszív anyagok, tehát a tetőnek, az épületnek megbízható védelmet tudnak adni. Az időjárás nem jelent gondot egyik évszakban sem, hiszen a cserép borítás nem ázik el, nem fújja el a szél vagy deformálja el a nagy hőség. A mínuszok nem repesztik meg az anyagot, tűzvész esetén pedig nem fog lángra kapni a tetőcserép.

Mivel darabonként teszik egymás mellé, a sérült cserepeket könnyen ki lehet cserélni, így a teljes tető tartós marad évekig. A cseréptető borítás színben, formában is változatos lehetőségeket kínál. Kerülhet sík tetőre, kúp vagy íves formára is, akár meredek hajlásszögű felületre is rögzíthetőek a cserepek.

nádtető, nádazás

Mi az előnye a nádfedésnek a cserepekkel szemben?

A nád természetes építőanyag, tehát a jövőben is lesz helye az építészetben, sőt, egyre fontosabb szerepet fog kapni. A cserépfedés anyagától függően több évtizedet is elbír. A nád is évtizedekig bírja az idő múlását és szintén fel lehet újítani, ki lehet javítani. A karbantartására elegendő körülbelül tíz évente időt és költséget szánni. Ez igazán költséghatékony és a cseréptetővel ellentétben a nádon nem is látszik meg olyan feltűnően az idő múlása.

A nádnak sokkal kisebb a súlya, ennek köszönhetően az épület tetőszerkezete jobban elbírja. A nádazás nem igényel megerősített tetőszerkezetet sem.

A szakszerűen lerakott nádcsokrok olyan sűrű és jól szigetelő tetőfedést alkotnak, hogy nem csorog keresztül a tetőn a víz. A cseréptetőről ez nem mondható el, mert az elemek illesztései között befolyhat a hólé, az esővíz.

Az ítéletidő nem jellemző a hazánk időjárására, de előfordulhatnak néha olyan heves nyári viharok, amik a tetőt sem kímélik. A cserepeket könnyebben le tudja szaggatni egy orkán erejű szél, mint az egymást védő, többszörösen rögzített nádcsomókat.

A cserepekkel ellentétben a nádat nem kell legyártani, minden ott van készen a vízparton. Meg kell várni a megfelelő időt, learatni, kiválogatni, méretezni és csomókba kötni. A nádazás emellett környezetbarát, hagyományőrző tevékenység is.

nádtető, nádazás

A nádtető külseje egyszerre különleges és egyedi

A nádtető barátságos külsővel rendelkezik, különlegességet jelent, mindenki megcsodálja, ha lát egy ilyen alkotást. A formavilága tág teret hagy a fantáziának, mert sokféle alakzat megvalósítható.

Alapvetően kettő tetőformára készül nád, a nyeregtetőre és a kúptetőre. Ezeknek több variációja is létezik, amiket a nádtető készítésben jártas mesterek el tudnak készíteni. A tetőt ki lehet egészíteni ívekkel, kontyolással, az ablakok, tetőablakok is kaphatnak fedést, védelmet nádból.

A tető mérete sem jelent akadályt, emiatt is látható nádtető gazdasági épületeken, ikerházakon, üdülőegységeken stb. A nád szilárd, terhelhető, elvezeti a vizet, kiválóan szigetel, szép és tartós. Ott a helye a tetőn, ez egyértelmű.

Tévedés azt hinni, hogy a nádat csak a szerencse óvja a villám, tűz, moha, rovarok és rágcsálók rombolásától. Egy szakember tisztában van azzal, hogy mik azok a régi és új módszerek, eszközök, amikkel a nádtető védett, illetve ellenállóbb lehet hosszú távon.