A nádtető készítés hagyományos tetőfedési módszer volt, amit parasztházak és az azokhoz tartozó melléképületek fedésére egyaránt alkalmaztak.
A nádtető ma is velünk van, sőt újra felfedezték és egyre nagyobb szerephez jut. A technológiai fejlődés lehetővé tette, hogy a nád kiváló tulajdonságait kihasználva még tartósabb tetők készüljenek. A környezetbarát építkezés irányába eltolódó szemléletváltás további, megbecsült szerephez juttatja a nádtetőt.
Nádtetők új tulajdonságokkal
Azok a nádból készített tetők, amiket ma raknak a nádtetőket jól ismerő mesterek, ötvözik a hagyományos és a modern technikákat. A mai tetők már sokkal változatosabb formákat kapnak, többféle külsővel rendelkeznek, mint a hagyományos nádfedések.
A gazdagabb formavilág megjelenése lehetővé tette, hogy a nádtetők a korábbinál is látványosabbak, esztétikusabbak legyenek. Emellett a megrendelők igényeinek a szélesebb kiszolgálása is meg tudott valósulni. Aki szeretne nádtetőt, annak nem kell egy régi házat megvásárolnia és felújíttatnia, hanem a saját elképzeléseit is megvalósíttathatja egy szakemberrel, méghozzá a korszerű keretek mentén.
Milyen tulajdonságok jellemzik a ma készülő nádtetőket? Milyen különbségek fedezhetők fel a hagyományos és az újabb tetőfedések között?
A nádból rakott tető viharálló, időtálló, vízzáró, a modern változatok új rétegrendet is kaptak. Nemcsak szép és sokoldalú, de akár a tűznek is ellenáll.
A nád és a tűzvédelem
A nád egyik legnagyobb ellensége a tűz. A tűzveszélyes tulajdonsága miatt tartják a nádtetőt sokan nem kívánatos tetőfedésnek. A nád, mint növényi alapanyag alapvetően tűzálló. A fejlődésnek azonban erre az égető kérdésre is van válasza.
Az új tetőket már el lehet látni olyan réteggel, ami képes késleltetni, hogy a nád lángra kapjon. A régi és az új nádtetőknél is alkalmazható lángmentesítő szerek használata. Az új építésű tetőknél ez kicsivel eredményesebb, mert már az elkészítés folyamatában több réteget el lehet látni a szerrel.
Ahogyan a neve is jelzi a terméknek, a nád nem lesz tűzbiztos, hiszen a lángok előbb vagy utóbb elérik, de megnövekszik az ellenállósága. Az égéskeltető szert permetezéssel viszik fel a nádra. A tető kezelését meg kell ismételni három, négy évente, mert a szer hatékonysága az idő előrehaladtával csökkenni fog. Nem kell tartani attól, hogy az eső vagy egyéb csapadék lemossak a nád felszínéről az oda permetezett szert.
További megoldás a tetőszerkezetre, a nád alá helyezett fólia vagyis üvegszálas paplan. A tüzet ez sem tudja teljesen feltartani, viszont a további terjedését igen. Ennek köszönhetően, ha a nád a lángok martalékává is válik, a tető és az épület megmenekülhet.
Ezt a fajta speciális fóliát már külföldön sikeresen alkalmazzák szintén nádfedésekkel ellátott épületek védelméhez. A terméket Svédországban fejlesztették ki és kezdték el használni. A termék nem csupán a nádrétegek felületére kerül, hanem bejut a nádszálak közé is, így nagyobb hatékonysággal tudja kitolni a tűz fellángolásának az idejét.
Emellett, természetesen a nádtetős épületekben fokozottan kell figyelni a gyúlékony anyagok használatára. A régi parasztházakban, amikor még az embereknek nem volt alkalmuk modern eszközökkel védekezni a tűz ellen, nem történt túl sok tűzeset. Mi volt ennek az oka? A ház tulajdonosok egyszerűen csak vigyáztak az értékeikre.
Az új építésű tetőket nagy szakmai tapasztalattal a hátunk mögött vagyunk képesek megtervezni és elkészíteni. Az építés mellett rendszeres karbantartást, valamint nádtető javítást is vállalunk, lehetőség szerint rövid határidővel.