A nádtető a magyar népi építészet jellegzetes eleme. A nádtető ma is jelen van, hiszen a régiek jól tudták, mennyire értékes és mire képes egy jól épített nádtető.

A modern alapanyagok megjelenésével és a technológiai fejlődés térhódításával maga a nád, mint építőanyag és a nádfedés, mint tetőfedés is háttérbe szorult. Azonban nem tűnt el teljesen, mert a meglévő, eredeti tetők egy részét a tulajdonosok és a népi építészet csodálói igyekeznek minél tovább megőrizni. Ezen kívül maga a nádtető építés technológiája is tud még hová fejlődni. Ezt is bizonyítja, hogy megjelentek új fogások, alapanyagok, amiknek a használatával képesek a nádfedést tartósabbá tenni, annak kivitelezését pedig hatékonyabbá.

Milyen tető készül a nádból?

A nád, mint teljesen természetes alapanyag, ami sokoldalú tetőfedés létrehozásához ideális. Nem véletlenül tartja számon az organikus építészet, aminek fő irányvonala a természettel együtt harmonikusan létező épületek megalkotása. Az építmények hosszú távra szólnak, hogy minél kevésbé kelljen megbolygatni egy újabb alkotással a környezet békéjét.

nádtető építés, nádtető kivitelezés

A nádtető is beilleszthető ebbe a koncepcióba, aminek a lényege a funkció, az egyszerű, de átgondolt elemek használata. Az anyagok, formák alkalmazásával olyan élhető házak készülnek, amik ember és természet együttélésnek egyensúlyát igyekeznek helyrebillenteni.

A technológiai fejlődés nem azt jelenti, hogy a régi hagyományokat el kell felejteni, a helyükbe pedig új módszereket, anyagokat állítani. A régiek tudását be lehet csempészni a jelen építészetébe és azt tovább vinni, illetve a segítségével valami újat is alkotni, ami a jövő emberének életét szolgálja.

A nádtető építés formái

A nád különösen alkalmas természetes anyag arra, hogy mind anyagában, mind formálásában organikus építészeti elem legyen. Az erős, mégis könnyen hajlítható nádszálakat változatos formákba lehet állítani. A nádtető készítésnek emiatt van egyfajta kézműves jellege is, nem túlzás azt állítani, hogy a tetők maguk is hosszú életű műalkotások. Sajnos egyre kevesebben művelik igazán magas szakmai és művészi színvonalon ezt a mesterséget, emiatt pedig nehéz jó szakembert találni.

A nádtetőknek kettő típusát lehet megkülönböztetni, az egyik a nyeregtető, a másik pedig a kúptető. Ez a két forma nemcsak önmagában létezik, hanem a kettő kombinációját is gyakran alkalmazzák a mesterek.

A nyeregtetőre a 45 fokos hajlásszögben felrakott nád kerül, a tető ereszvonalai pedig egy síkban futnak. A kúptető jellegzetes forma, csúcsos, körben több oldallal vagy kerek formában, sátorszerű alakban készül. A sátortető és  a nyeregtető kombinációja jellemző formai sajátosság a magyarországi nádtetők világában.

nádtető építés, nádtető kivitelezés

Igaz ugyan, hogy náddal dolgozni időigényesebb, mind az előkészítés, mind a kivitelezés szempontjából, de nem tartalmaz semmilyen, a környezetre vagy az emberi egészségre káros anyagot. A külső hatások szinte mindegyikével szemben rendkívül ellenálló, hosszú ideig. Legyen az hó, eső, szél, hideg vagy meleg levegő, pára, harmat, rovarok, penész, de még a tűzzel szemben is tartja magát egy ideig a nádtető.

A nádszálak csőszerkezetűek, ennek köszönhetően a tetőn doboló eső zaját is képesek elnyelni, hangszigetelve a házat.

A nádtető készítéshez több éves gyakorlattal, szakmai elhivatottsággal rendelkező csapattal fogunk neki minden egyes tetőnek. A megbízóinknak nádtető kivitelezést, felújítást és javítást is vállalunk, lehetőség szerint rövid határidővel. Keressen minket bizalommal, ha a nádtetős ingatlannal rendelkezik vagy szeretne ilyen tetőfedést készíttetni igazán professzionális megvalósításban!