A vidéki tájakat járva, falusi utcákon barangolva egymás után bukkannak fel azok a fehér falú házak, amiknek a tetején nád csokrok sorakoznak. A nádfedés régi hagyománya a népi építészetnek és még ma is készülnek teljesen új nádtetők.
A nádazás sokkal bonyolultabb folyamatot jelent, mint egy cseréptető elkészítése. Amellett, hogy sok lépésből áll, a magas szakmai tudás és tapasztalat előfeltétele egy ilyen tetőfedés kivitelezésének. Annak ellenére, hogy régi építészeti elemről van szó, a nádtető ma jóval kisebb számban van jelen, mint korábban.
A nádborításnak megvannak a maga előnyei és hátrányai is, ezeket a jellemzőket fogjuk most felvázolni a következő, néhány bekezdésben. Szeretnénk a nádtetőt több oldalról is bemutatni azoknak, akik érdeklődnek ez iránt, az eredetileg népi építészeti elem iránt.
A nádtető előnye hátránya
A nádtető elsősorban azok számára vonzó, akiknek fontos a természetes alapanyagok használata, csodálják a tradicionális építészetet és fontos a számukra a hosszú távú hatása is.
A nádtető megépíttetésének és használatának előnyei:
- A nád egy megújuló nyersanyag, természetes és fenntartható építőanyag. A nád beépítésével a környezetbarát építészet elve érvényesül, mert a hagyományos tetőfedő anyagokhoz képest az előállítás és a használat sem károsító hatású. A nád biológiailag lebomló, tehát minimális környezeti terhelést jelent.
- A nádtető esztétikus, különleges és egyedi. A precízen elrendezett nádcsokrok tökéletesen követik a tető formáját, a többi tetőfedő anyaghoz képest a nádfedés büszkélkedhet figyelemreméltó formagazdagsággal. A rusztikus külső harmonikusan illeszkedik környezetébe, de ma már a modern forma is kedvelt.
- A nád borítás időtálló is, ha figyelmet szentelnek a fenntartásának, akkor évtizedeken keresztül meg lehet tartani az eredeti tetőt. A széllel, esővel és hóval, sőt tűzzel szemben is tud ellenálló lenni a természetes alapanyag.
- A szigetelésben szinte verhetetlen teljesítményt tud nyújtani egy nádazott tető. A nyári hőségnek nyoma sincs odabent, télen pedig megtartja a fűtés melegét.
A nádtető megépíttetésének és használatának hátrányai:
- A modernebb cseréptetőkhöz és más építőanyagokhoz képest több törődést igényel, mert nemcsak javíttatni kell, ha sérül, hanem 8-10 évente karban is kell tartani. Figyelni kell arra, hogy ne mohásodjon, ne költözzenek bele élőlények, amik rombolják az anyagát.
- Alapvetően gyúlékony anyagról van szó, tehát kevésbé biztonságos, ha nem kezelik a megfelelő vegyi anyagokkal annak érdekében, hogy ne kapjanak azonnal lángra a nádszálak.
- A nádtető költségei magasabbak egy átlagos tető árához képest, a nád ára és a nádtető elkészítését igénylő szakértelem miatt. A karbantartás, felújítás is további költségekkel jár.
A tetőt elkészítjük és gondját viseljük
A csapatunk olyan szakemberekből áll, akik ismerik a nádat és tudnak bánni is vele. Számos nádborítás elkészítésével a hátunk mögött tudjuk ajánlani a szolgáltatásainkat azoknak, akik új tetőt szeretnének készíttetni az ingatlanjukra. A nádtető készítés mellett a régi nádborítások kezelésének fortélyait is ismerjük.
A rendszeres karbantartás előfeltétele annak, hogy egy növényi anyagokból rakott tető időtálló tudjon maradni és megőrizze az esztétikumát. A felújítással járó munkálatokat is szívesen vállaljuk, ebben is tudunk segíteni az érdeklődőknek.
A tevékenységünk felkeltette az érdeklődését? Lépjen kapcsolatba a kollégánkkal és kérjen személyre szabott árajánlatot a honlapon szereplő elérhetőségeink egyikén!