A nád egyike azoknak az építőanyagoknak, amik kiemelkednek az átlagos anyagok közül. A nádszálakból rakott tető első hallásra mesébe illőnek hangozhat, de a nádtetőt mégsem lehet csak úgy elfújni a helyéről.

A válogatott építőanyag és a szakavatott építőmunka egyszerre tudja szavatolni, hogy a modern tetőfedő alapanyagokkal és építési technológiával egyenértékű tető készüljön a nádból. A nád alapos ismerete és a nádszálak speciális rögzítése együttesen képes létrehozni egy olyan tetőt, ami nem csupán különleges külsővel bír, de a környezeti hatásoknak is szilajul ellenáll.

A nádtető tradicionális eleme a magyar építészetnek és még a jelenkor építészetében is jelentős szerepet tölt be. Az új nádtetőkre is van igény, mert egyediek, időtállóak és kiválóan illeszkednek az organikus irányvonalhoz is.

nádtető készítés

A tartós nádtető feltételei

Nádtető készítéshez nem alkalmas bármilyen nádszál, a nádaratást követően még alapos válogatás következik annak érdekében, hogy meglegyen a tartós tetőfedés alapja. Milyen nádszálak kerülhetnek be a tetőt alkotó nádkévékbe? Először is fontos kritériumnak számít, hogy a nádszálak egészségesek legyenek, vagyis  a korhadt, rothadt, elszíneződött, könnyen összeroppantható szálak nem minősülnek megfelelőnek.

Általában a nádszálak alapos ellenőrzésnek vannak alávetve, de az is bevett szokás, hogy a kévéket tesztelik bizonyos számú nádszál ellenőrzésével. Az eljárás és az osztályozás alapján különböző kategóriába sorolható nádkévékhez lehet hozzájutni.

A minőségi nádszálakból között kévéket is tesztelni és mérni kell, mert ezek kerülnek majd a tetőre, ahol a tetőfedés részét fogják alkotni. Az osztályozást követően az egyes nádkévéket legalább 3 milliméter vastag nádszálak alkotják, a nádkévék hossza átlagosan 14 centiméter, az átmérőjük 60 centiméter.

A nádtetőt érő hatások

A kész nádtetőnek sokféle kihívásnak kell megfelelnie, ezek a kihívások pedig többnyire környezeti hatások.

A nádszerkezetet egy olyan éghajlaton, mint amilyen hazánkban is jellemző, a négy évszak változatos hatásai ostromolják. A hó, a fagyhatás, az eső, a szél, a hőmérséklet ingadozás, a pára és a napsugárzás is rombolóan hat a nádra, mint természetes anyagra. Ez még nem minden, mert az előbbi listához kapcsolódóan ott vannak még a rovarok, madarak, rágcsálók és a tűzveszély is, amiktől szintén meg kell óvni a nádtetőt.

A nád élettartamának növelésére, kielégítő állapotának hosszú távú megőrzésére fontos az építésnél alkalmazott szabályok betartása.

nádtető készítés

Hogyan lesz a tető tartós?

Fontos ügyelni rá, hogy a nádtető vízelvezetésre alkalmas szerkezetet kapjon, ennek érdekében legalább 40 fokos hajlásszöget, egyszerű formát és nem túl hosszú szaruelemeket kell alkalmazni. A szarufák közötti távolság ne legyen több, mint egy méter.

Ha utólag készül nádtető, egy, már meglévő épületre, akkor ellenőrizni kell, hogy a tetőszerkezet elég erős e ahhoz, hogy ilyen tetőfedés kerüljön rá. Figyelembe kell venni, hogy a fokozottan tűzveszélyes anyag miatt nádtetőt csak olyan épületekhez lehet készíttetni, amik maximum két emeletszinttel épültek. Ebből következik, hogy a nádfedés alkalmazásának megvannak a maga határai.

A tetőket nemcsak igényes munkával kell létrehozni, de gondjukat is kell viselni. A mi csapatunk mindkét feladatot kiválóan, magas színvonalon tudja teljesíteni. Örömmel elkészítjük az új nádtetőt az ingatlanára vagy a meglévő tetőt karbantartjuk, igény szerint fel is újítjuk.

A nádazáshoz köthető szolgáltatásainkhoz pontos árajánlatot is készítünk az érdeklődőknek, ha kapcsolatba lépnek velünk a honlapunkon szereplő elérhetőségek egyikén.