A nádtető építés fáradtságos, időigényes és magas fokú precizitást igénylő feladat. Az így készült nádfedés méltó a remekmű elnevezésre.
Nád, tradicionális és divatos egyszerre
Egy nádtetőt egyértelműen meg lehet különböztetni más tetőktől és az is szembetűnik, ha szépen rakott, kompakt tető csücsül egy épületen. A náddal nemcsak következetesen kell bánni, de alaposan ismerni is kell ahhoz, hogy a belőle rakott tetők öregbítsék a szakember hírnevét. A ma is aktív mesterek az évszázadok során elért eredményeket, a nádazás technológiáinak változásait jól ismerik és azokat alkalmazzák is. A legújabb nádtető építési technikáknak köszönhetően több évtizedig is érintetlenül lehet hagyni egy kész nádtetőt, javításra nem kell költeni.
A nád Európában és azon kívül az egész világon megtalálható növény.Üreges szárral rendelkezik, ezt aratják le és hasznosítják tetőfedésként. Mivel vízben nő, a nádat nem lehet akármikor aratni. A fás állapotú száraknak veszik hasznát az építkezés során, így az aratást télre kell időzíteni, lehetőleg akkor, amikor a vizet vastag jégréteg borítja, hogy hozzá lehessen férni a nádszálakhoz. Eredetileg kemény fizikai munkával, kézzel aratták a nádat. A nádaratás eszköze a kocér volt, ami egy rövid pengével ellátott kasza. A kézi szerszámokat már gépekre váltották, de a tevékenység még mindig a komoly fizikai feladatok közé tartozik.
Mitől lesz tartós és szép egyszerre a tető?
Mi a titka egy nádtetőnek, ami érintetlen marad éveken át, azon kívül, hogy gondosan válogatott és minőségi nádszálak alkotják? Természetesen az alapanyag mellett a tető felrakásának a nádfedés technológiája is mérvadó.
A jól elkészített tetőt évtizedekig nem kell felújítani. A felújítás itt ráborítást jelent, amikor is körülbelül 20 cm vastag nádréteggel fedik be a régi tetőt. Az épület tulajdonosa is tehet azért, hogy tovább tartson a nád. Az eső után kiszáradó nád össze tud esni, ezért néhány évente ajánlatos visszaverni a nádszálakat.
A tetőkészítést végző mestereknek ügyelnie kell arra, hogy a nádtető egyik fontos eleme, a gerinc stabil legyen. A legújabb technika szerint a gerincet kerámiával rögzítik, ami meghosszabbítja a tető élettartamát. Az is lényeges, hogy mekkora e tető lejtése. Az ideális, a 35-40 fokos lejtés.
A nádkévéket szorosan egymás mellé kell rögzíteni, az úgynevezett varrással, aminek a feszessége és a rakás sűrűsége is kihat a tető tömörségére és a nádszálak tartására. A rögzítés akár korszerű, rozsdamentes anyagokkal is készülhet, ami meghosszabbítja a tető éveit. A tető lécezést kap, 30-50 centiméter távolságra elhelyezett lécekkel, ezekre kerülnek a nádkévék. A rövid és vékony szálú náddal végzett fedés ennek köszönhetően hihetetlenül tömör lesz.
A tetőt le is kell zárni, amire több lehetőség is kínálkozik. Hazánkban hagyományos magyar típusú nádfonatot alkalmaznak.
A nád nemcsak egy vízparton élő növény, hanem csodás alapanyag is, amit épületek fedéséhez használnak. A természetes anyagok szakszerű kezelése, a nád mélyreható ismerete, a kompromisszumoktól mentes anyagbeszerzés mind alapfeltétele annak, hogy remekbe szabott és az idők viharait kiálló tető szülessen.
Az építés és a felújítás egyaránt a szolgáltatásaink közé tartozik, minden érdeklődőnek ajánljuk a figyelmébe eddigi munkáinkból álló referenciáinkat. Itt a nádfedés szezonja, ha szüksége van az ügyes kezű, tapasztalt mestereink munkájára, mert új tetőt szeretne, keressen minket bizalommal! A szolgáltatásainkról és a nádtető építés áráról kérjen részletekre kiterjedő tájékoztatást munkatársainktól az elérhetőségeinken!