A nádtető építés régi dolog és ma is jelen van az építészetben. A jelenkor építészetében a fenntarthatóság irányzata tette ismét népszerűvé a nádat.
Környezettudatosság az építészetben
Az épített környezet kapcsolódik a természetes környezetünkhöz. A kettő kapcsolatban van egymással és hatást gyakorol kölcsönösen egymásra. Számos jel mutat arra, hogy nem lehet tovább meggondolatlanul kihasználni a természetet. Az építészet modern vonalat képviselő irányzata maga mögött hagyja az ésszerűtlen perspektívákat. A fenntarthatóságban gondolkodó tervezők fókuszba helyezik a reális méreteket, az alacsonyabb igényeket, a pazarlás visszaszorítását.
A lakóhelyünk nem képes minket eltartani a mostani állapotok és igények alapján, ezen kell változtatni, ha azt akarjuk, hogy megőrizhessük a bolygót. A tervezés, az építőanyagok, az építési és bontási technológia, az anyagok újrafelhasználhatósága, az építkezés minden fázisa szerephez jut.
Milyen szempontok mentén történik egy épület tervezése:
- helyszín: a klíma és a tájolás mellett fontos, hogy a terület szűkebb és tágabb környezetében minél kisebb változás történjen.
- funkció: törekedni kell a kisebb méretű és kevesebb létszámú helyiség létrehozására, illetve olyan terek kialakítására, amik külön vagy egyszerre több tevékenységhez is ideálisak.
- méret: olyan formában és nagyságban kell gondolkodni, ami az energiatudatos jelenlétet és fenntartást tudja szolgálni.
- építőanyagok: azokat az építőanyagokat szükséges előtérbe tolni, amik egyszerre több funkcióval is rendelkeznek, köszönhetően a kedvező tulajdonságaiknak. Számos, természetes anyag képes erre, mint a vályog vagy a nád.
Természetes anyagok használata
A tájhoz alkalmazkodni annyit jelent, hogy hosszú távban gondolkodás az alapja a tervezésnek és az építkezésnek. A cél többek között az, hogy amit létrehoznak, az legyen tartós, de a környezettel összhangban, ne pedig annak kárára legyen az. A nádtető készítést is ide sorolhatjuk, hiszen a jellemzőiben illeszkedik ebbe a koncepcióba.
A nád ismert építőanyag, aminek sokoldalúságával régen is tisztában voltak, de mára újra felértékelődött. A fenntartható építészethez hozzájárul természetes volta és feldolgozást szinte nem igénylő anyaga. A szalmához, vályoghoz, fához hasonlóan a nád is visszaforgatható a természetbe.
A természetes anyagok alacsony feldolgozottsága abszolút támogatja a környezetbarát építészet koncepcióját. Mivel nincs szükség annyi gép, eszköz és ezzel együtt energiahasználatra, alacsonyabb az üvegházhatást előidéző gázkibocsátás vagy nincs is.
A nádtetős fedés nem véletlenül honosodott meg a vizek környezetében. A helyben beszerzett építőanyag olcsóbb, kevesebb szállítást, kisebb környezeti terhelést igényel.
A természetből származó építőanyagok hulladékgazdálkodási szempontból kedvező tulajdonságokat mutatnak. Egyrészt nem tartalmaznak mérgező, emberre vagy környezetre ártalmas anyagokat, másrészt pedig képesek lebomlani.
A régi és az új gyümölcsöző párosításának lehetünk tanúi, amikor a nádfedés és a korszerű építési technológiák találkoznak. A nádtető tartósabb és időtállóbb lesz, megőrizve előnyös tulajdonságait.
A nádtető felújítás és építés, mint magas szintű szakmai szolgáltatás, minden ingatlan tulajdonos számára elérhető. Az új tetőt vagy a régit is ellátjuk náddal, a kész munka pedig tartós és esztétikus lesz. Az eddig lerakott nádfedésekről ízelítőt talál a honlapunkon és meggyőződhet arról, hogy igazán értjük a dolgunkat. Ajánlatot kérni és helyszíni felméréshez időpontot egyeztetni is tud velünk a honlapon szereplő elérhetőségeink egyikén.