A nádtető olyan jellegzetesség, ami csak bizonyos vidékeken látható. Jellemzően olyan területeken készítettek nádtetőt, ahol az alapanyag a közelben elérhető volt, tehát vizek közelében. A Balaton környékén sok nádtetős épület maradt fenn, de az eredeti parasztházak mellett jellemző az új nádtető elkészíttetése is.
A régi és az új nádtetők között természetesen vannak különbségek. Az új tetőfedések alapanyaga megegyezik a régiekével, ám azóta fejlődött a technológia, ami hatással volt az új nádtetők kivitelezési módszereire.
A minőségi nádtető ismérvei
Egy nádból készített tetőnek nemcsak esztétikusnak kell lennie, hanem a tervezett funkcióját is be kell töltenie. Egy nádtető akkor számít igazán minőségi munkának, ha ez a két szempont, az esztétika és a funkció is maradéktalanul érvényesülni tud.
Fontos teret adni a hagyományoknak, de nem szabad kizárni a modern megoldásokat sem. A kettő kombinációja igényes, választékosan kivitelezett, ugyanakkor időtálló és a modern elvárásoknak eleget tevő tetőfedést tud létrehozni.
Minden tetőnek igazodnia kell a megrendelő igényeihez, de az is lényeges, hogy a környezetével harmonizáljon, mind az ingatlan, mind pedig maga a tetőfedés. A válogatott, erős nád használata és a munka precíz kivitelezése is kell ahhoz, hogy a nádfedés több évtizeden át is megmaradjon.
A rétegrendek nagyon sokat számítanak
A nádkévék elosztása, sűrítése és rögzítése befolyásolja, hogy milyen lesz a kész tető külleme, élettartama és teljesítménye is. Nem számít, hogy panzió, nyaraló, tájház, múzeum vagy magán ingatlan kap nádtetőt, mindig a pontos munka jut központi szerephez.
Minden nádfedés kap egy aljzatot, ami a nádkévéket megtartó lécezést jelenti. A lécek mérete és elhelyezése a nádfedés minőségére hatással van. Lényeges, hogy a lécek közötti távolság ne legyen nagyobb, mint negyven centiméter.
A nádkévékből álló fedésnek nem szabad harminc centiméternél vékonyabbnak lennie. A lazán szétterített nádkévéket rögzíteni kell, úgynevezett korchuzallal. A terítési vastagság ideális mérete huszonöt centiméternek felel meg.
A korchuzalt egyetlen huzal alkalmazásával is fel lehet használni a nádkévék rögzítésére. A szoros elrendezés érdekében több korchuzalt szoktak inkább alkalmazni.
A teljes nádtető megjelenését és a kész tetőfedés minőségét befolyásolja az is, hogy elég jól felverik e a nádkévék végét. A nádkévék vége nem egységes, de felveréssel egyenletes, tömör és stabil is lesz.
A nádrétegek lerakásának módja hatással van arra, hogy a nádkévékből rakott rétegek mennyire tudnak majd a későbbiekben jól szellőzni. A szellőzés, a hőszigetelő képesség és a nádtető állapotának megőrzése miatt, egyaránt lényeges.
A hagyományosan előírt rétegrendet és a nádtető készítés lépéseit be kell tartani, különben a tető hamar megadja magát, meglazul, szétesik.
Nádfedés régi és újszerű módon
A csapatunk csupa olyan szakemberből áll, akik nagyon értik a dolgukat és a nádtető kiváló szakértőinek számítanak. Egy ilyen csapattal biztosítani tudjuk a régi nádtetők igényes állapotának a fenntartását, valamint az újonnan épült tetők magas színvonalon történő kivitelezését is.
Vegye fel a kapcsolatot velünk, ha nádtető készítésben, felújításban vagy javításban érdekelt! A nádfedések tradicionális és modern módszereiben egyaránt otthonosan mozgunk, ennek köszönhetően garantáltan elégedett lesz majd az eredménnyel. A honlapunkon megtalálja az elérhetőségeinket, kérjen tőlünk időpontot helyszíni felmérésre, illetve igényeljen személyre szabott árajánlatot nádtetőre!