A balatoni nádtető javítás az eredeti nádtető építés hagyományaihoz hűen készül. A régi és az újabb nádfedésekkel is kifogástalan munkát tudunk végezni.
Nád, akkor és ma
A nádból már régen is természetes alapanyagú, dekoratív és időtálló tetőfedést készítettek. A tetőfedésnek ez a hagyománya ma sem tűnt el, nemcsak a korosabb tetőket gondozzák, hanem teljesen új nádfedéseket is rendelnek a háztulajdonosok. Nem is olyan meglepő a nád használatának fennmaradása, illetve újjáéledése, mert tökéletesen illeszkedik az ökologikus építészet koncepciójába. A nádfedéssel kapcsolatos műszaki és technológiai feltételek az évek alatt sokat fejlődtek, ez is elősegítette, hogy a nád, mint tetőfedő anyag használata ne merüljön feledésbe.
A nádfedésnek alkalmazkodnia kellett a változatosabbá váló ház és tető formákhoz, a tető esztétikus külsejének igényéhez. A nádfedés is képes tehát a megújulásra, ezt mutatja a korszerűbb technológia megjelenése vagy a modern rétegrendek megszületése és alkalmazása is.
Évtizedes életkor karbantartással
Az igazán magas szakmai hozzáértéssel válogatott és rakott nád évtizedes életkort is könnyedén meg tud élni. Ez persze csak abban az esetben fog megvalósulni, ha nem hagyják magára a tetőt. Mivel a természetből származó építési anyagról van szó, érzékenyen reagál a környezeti hatásokra, beleértve a napot, a nedvességet, hőmérsékletet és az élősködőket is. Emiatt rendszeresen ellenőrzést igényel a nádtető, amivel meg lehet állapítani, hogy mikor jön el a karbantartás ideje és az pontosan milyen feladatokat hoz magával.
A nádtetőt évente egyszer át kell vizsgálni és megkeresni azokat a jeleket, amik az elöregedésre, a sérülésekre utalnak. Minél jobb minőségű nádat használtak és minél precízebben rakták le, annál később következnek be ezek a változások.
- A nádfelület színét és a felszínét kell megvizsgálni. A beszürkült nád az évek és a napfény következménye, természetes jelenség. Az már rosszabb hír, ha a nád színét foltok törik meg és ezeknek a mérete változik is. Ezek a foltok a nád korhadását jelzik és utalnak a nád cellulóz tartalmának elvesztésére. A tetőből kiálló nádcsomók sem maradhatnak kezeletlenül.
- A nád tapintása, szaga is sokat elárul. Meg kell nézni, mennyire maradtak kemények a nádszálak, a kötések elég stabilak e és a nádfedésnek nincsen e dohos, penészes szaga. A nedves, korhadt, meglazult, hiányos nádat javítani kell. A lazulás tűzdeléssel javítható, de szükség lehet a felső réteg nád visszaszedésére és új kévékkel történő pótlására.
A nádat meg tudják rongálni a madarak is, ami könnyebb, ha a nádkötegeket nem rögzítették elég stabilan. Rossz jel, amikor száraz időben sem képes kiszáradni a nád. Az sem jelent semmi jót a tető állapotára nézve, ha a nádszálak könnyen összetörhetőek, szinte már porladnak a kézben. A nádszálakon keletkezett fehér színű bevonat gomba jelenlétére utal.
A Balaton körül és a tó környékén még mindig vannak szép állapotban megőrzött, nádfedéssel rendelkező parasztházak. A többségüket felújítva, illetve eredeti állapotukban megőrizve ma is használják, többnyire nyaralónak. Ezek az épületek a balatoni táj jellegzetes építészetének gyönyörű képviselői, amiket még további éveken át lehet használni a megfelelő karbantartás mellett.
A nádfedés megtartásában szívesen segítünk minden háztulajdonosnak. Rendeljen a Balatonon nádtető készítést olyan csapattól, ami nemcsak érti a dolgát, hanem szívvel és lélekkel foglalkozik a náddal! A weboldalunkon megtalálhatóak az elérhetőségeink, tájékozódjon az aktuális árainkról és tudja meg, hogy milyen ajánlatunk van az Ön számára!